Płyty gumowe a nawierzchnie wylewne – szybkie porównanie dla inwestorów
Nowoczesna sala fitness, siłownia na otwartym powietrzu, czy bezpieczny plac zabaw – odpowiednia nawierzchnia jest podstawą. Maty RR i nawierzchnie wylewne są obecnie najlepszą opcją. Jednak, którą wybrać?
Nowoczesna sala fitness, siłownia na otwartym powietrzu, czy bezpieczny plac zabaw – bez względu na rodzaj obiektu odpowiednia nawierzchnia jest podstawą. Zapewnia estetykę, wytrzymałość, a przede wszystkim ochronę. Maty RR i nawierzchnie wylewne są obecnie najlepszą opcją. Jednak, którą wybrać? Jeśli stoisz przed taką decyzją, to krótkie porównanie najważniejszych parametrów ułatwi Ci ją.
Generalnie najważniejsze parametry są takie same. Oba rozwiązania powstają w procesie recyklingu opon samochodowych. W Rubtiler stosujemy wysokooczyszczony granulat RR o doskonałych parametrach technicznych, który jest bazą do powstania zarówno płyt, jak i wylewki.
Dlatego nawierzchnie charakteryzują się takimi samymi właściwościami.
- Mają identyczne parametry antypoślizgowe, zatem zwiększają bezpieczeństwo użytkowników, nawet tych najmniejszych.
- Są miękkie i elastyczne, co minimalizuje ryzyko otarć.
- Posiadają certyfikat HIC do 2 metrów, jednak (i tu pierwsza różnica) w przypadku zastosowania autorskiego rozwiązania Rubtiler maty gumowe można ułożyć w sposób zwiększający ten parametr do 2,7 metrów, co oznacza, że upadek z tej wysokości nie grozi trwałym uszkodzeniem ciała.
- Są odporne na trudne warunki atmosferyczne w tym wilgoć, mróz i upał.
- Charakteryzują się wysoką estetyką, a kolory nie blakną dzięki odporności na działanie promieni UV.
- Czyszczenie ich jest właściwie bezproblemowe, o czym możesz przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie o tym, jak utrzymać nawierzchnie gumowe w czystości.
Skoro mamy już cechy wspólne, przejdziemy teraz do zasadniczych różnic.
Jest to główna i zasadnicza kwestia. Płyty RR Rubtiler przygotowane są do samodzielnego montażu i naprawdę każdy jest w stanie zainstalować je we własnym zakresie. Bez względu, czy przeznaczone są do siłowni profesjonalnej lub domowej, otwartej lub zamkniętej, czy na plac zabaw, nie potrzeba specjalistów. Jeśli chcesz się o tym przekonać, sięgnij do naszej instrukcji, jak w 3 prostych krokach zamontować maty gumowe.
Tymczasem nawierzchnie wylewne wymagają znacznie więcej – przede wszystkim specjalistycznego sprzętu, który podobnie jak w przypadku asfaltu będzie rozgrzewał granulat RR, rozkładał go na pierwotnym podłożu, a następnie go walcował, aby stworzyć jednolitą strukturę.
Ten proces niesie ze sobą dwie konsekwencje:
- dodatkowe nakłady finansowe związane z wynajęciem firmy montażowej,
- możliwość rozciągnięcia inwestycji w czasie, co wynika z konieczności czekania na wolne terminy profesjonalnych instalatorów.
W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o jednej implikacji. Łatwy montaż mobilnych mat gumowych oznacza także ich bezproblemowy demontaż. Co więcej, wielokrotne układanie i zdejmowanie płyt RR nie wpływa na ich długą żywotność. Zatem są to elementy, które można wykorzystać w miejscach, gdzie aranżacja przestrzeni wymaga tymczasowości np. w halach sportowych, których podłoże trzeba zabezpieczyć na koncerty, czy eventy.
Tymczasem nawierzchnie gumowe wylewne są zainstalowane na stałe, co w niektórych przypadkach może być ograniczające.
Niezaprzeczalnie podłoża z granulatu RR są wytrzymałe, jednak w przypadku obiektów o dużej eksploatacji np. w stajniach lub padokach po upływie dłuższego czasu może dojść do ich ukruszenia. Z jednej strony nie ma się, czym martwić, gdyż następuje to po wielu latach użytkowania, jednak warto ten element rozważyć.
Uzupełnienie lub wymiana uszkodzonego elementy w przypadku płyt RR jest bezproblemowa. Gumowe maty Rubtiler produkowane są z granicą błędu do 1 mm, zatem zawsze można dobrać ich rozmiar i wymienić samodzielnie.
Uzupełnienie fragmentów bezpiecznej nawierzchni wylewnej jest możliwe, jednak – podobnie jak montaż – wymaga firmy specjalistycznej, a tym samym jest trudniejsze i droższe.
Pierwsze z nich są bardziej uniwersalne. Można je bowiem stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Tymczasem drugie rozwiązanie ze względu na sposób montażu sprawdza się właściwie jedynie na zewnątrz.
Natomiast w przypadku otwartej przestrzeni są miejsca, w których obie opcje są tak samo funkcjonalne, ale też istnieją strefy, w których lepsza będzie jedna z nich.
Poniżej przedstawiamy nasze rekomendacje.
Płyty RR sprawdzają się jako doskonałe, bezpieczne podłoże:
- zewnętrznych placów zabaw (polecamy Ci przeczytać wcześniejszy wpis, jak rewelacyjną przestrzeń możesz stworzyć za ich pomocą),
- wewnętrznych centrów rekreacyjnych np. parków trampolinowych, figlorajów,
- w profesjonalnych siłowniach i salach fitness,
- na tarasach i na patio,
- w stajniach, padokach oraz w formie mat hodowlanych zwierząt gospodarczych,
- w kolejnictwie i przemyśle.
Te z kolei polecamy w szczególności jako podłoże do:
- zewnętrznych obiektów sportowych zwłaszcza tych, w których gładka powierzchnia jest konieczna np. boiska do piłki nożnej, koszykówki, orliki,
- zewnętrznych placów zabaw dla dzieci,
- wybiegu dla koni,
- zewnętrznych siłowni pod warunkiem, że urządzenia sportowe znajdują się na jednym, ograniczonym placu.
Mamy nadzieję, że ten szybki przegląd głównych różnic pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, rozjaśnił zagadnienie, a decyzja teraz będzie łatwiejsza.
Jeśli nadal masz jednak wątpliwości lub pytania, zachęcamy do kontaktu ze specjalistą Rubtiler, który odpowie na wszelkie pytania.